solární panely, sluneční energie

Evropská unie plánuje závazné energetické standardy pro budovy

Minimální energetické limity by se týkaly i budov, které již stojí. Při jejich rekonstrukci by ale muselo dojít ke snížení energetické náročnosti. Evropská unie tak chce zrychlit snižování emisí skleníkových plynů.

Evropská komise chce závazné energetické standardy prosadit pro všechny budovy v členských státech. Podle agentury Reuters se o tom hovoří v dokumentu „Renovační vlna“ (Renovation Wave), který má být zveřejněn ve středu. Nová strategie má přispět ke snížení emisí skleníkových plynů a k dosažení uhlíkové neutrality evropské sedmadvacítky do roku 2050.

„Cílem je přinejmenším zdvojnásobit tempo, jakým se každý rok zvyšuje energetická efektivnost jak rezidenčních, tak nerezidenčních budov, a to do roku 2030,“ stojí podle agentury Reuters v návrhu strategie. V současné době prochází v Evropské unii každý rok rekonstrukcí asi 11 procent stávajících budov. Jen ale asi jedno procento projde zároveň rekonstrukcí, která znamená snížení energetické náročnosti. Nové standardy by neměly začít platit okamžitě, ale nejpozději do deseti let. Podle odborníků je to relativně dost času na to, aby se na ně developeři a investoři stačili připravit.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.