economy

Fragmentace nás vyjde na sedm procent globálního produktu, odhaduje MMF

Desintegrace, deglobalizace či fragmentace jsou termíny, které se stále častěji objevují v souvislosti s vývojem po pandemii koronaviru či energetickou krizí. Jenže právě takový scénář by byl pro světovou ekonomiku poměrně nákladný.

Odhad Mezinárodního měnového fondu

Pokud by světová ekonomika skutečně prošla nějakou fází fragmentace (čili rozdrobení), mohlo by to představovat oběť přibližně ve výši sedmi procent globálního hrubého domácího produktu. S takovým odhadem přišel Mezinárodní měnový fond.

V některých zemích by byla ztráta produktu ještě vyšší, a to v rozmezí 8 až 12 procent. A to v případě, že by došlo k rozdrobení také na poli technologického sektoru. „Pandemie covidu a ruská invaze na Ukrajina dále testuje pevnost mezinárodních vazeb a zvýšily pesimismus ohledně přínosů globalizace,“ uvádí MMF ve své aktuální zprávě.

Jaké by byly dopady hlubší fregmentace?

Fond rovněž tvrdí, že k čím hlubší fragmentaci dojde, tím vyšší náklady v podobě ztráty produktu budou. Nejvíce by takový scénář negativně dopadl na rozvíjející se a na ty nejchudší ekonomiky. Klesla by také schopnost globální komunity podporovat země v krizi a komplikovanější by bylo i řešení jejich zadlužení, uvedl MMF.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *