Francie, francouzská vlajka

Francie chce ulevit domácnostem a zastropuje ceny energií

Francouzská vláda má už zjevně dost neustálého zdražování zemního plynu elektřiny pro domácnosti. Hodlá proto sáhnout k poměrně radikálnímu kroku, kterým je zastropování cen.

Ke zdražení elektřiny, které je ve Francii plánováno na únor, zřejmě nedojde. Bude tomu chtít zabránit francouzský kabinet pod vedením Jeana Castexe. „Pro zemní plyn a elektrickou energii zavedeme něco jako cenové štíty. Budou to štíty proti těm plánovaným cenovým růstům,“ uvedl Castex ve vysílání televize TF1.

Francouzský energetický regulátor v pondělí oznámil, že ceny zemního plynu pro domácnosti stoupnou od 1. října o 12,6 procenta. Jean Castex ovšem připustil, že to bude poslední zdražení, které vládní úřady připustí. Ceny by podle něho měly zůstat neměnné až do doby, kdy energetické komodity začnou zlevňovat. A k tomu by mělo dojít v březnu nebo v dubnu.

Premiér Castex rovněž připustil, že vláda je připravena přijmout další opatření, pokud by ta plánovaná nezafungovala dostatečně. Podle něho je důležité, aby domácnosti aktuálním zdražováním energetických komodit trpěly co nejméně.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.