zemní plyn

Gazprom spoléhá na plyn i do budoucna. S obnovitelnými zdroji příliš nepočítá

Ruský těžařský obr Gazprom očekává rostoucí poptávku po zemním plynu, a to i v příštích dekádách. Tradiční energetická komodita bude podle Gazpromu hrát i nadále větší roli v ruském energetickém mixu než obnovitelné zdroje nebo vodík.

Viceprezident Gazpromu Oleg Aksyutin během úterního on-line brífinku uvedl, že společnost i nadále zvažuje scénář pro dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, ale práce na strategii plánuje dokončit až v květnu příštího roku. Podle Aksyutina to zatím vypadá, že zemní plyn bude zajišťovat až 40 procent poptávky po energii v období 2020 až 2040, zatímco na obnovitelné zdroje by mohl připadat jen 34procentní podíl.

„Naší strategií je zvyšovat dodávky plynu,“ uvedl druhý muž ruského těžařského obra. Gazprom své predikce opírá mimo jiné o rostoucí poptávku po zemním plynu v Evropě a Číně, což jsou pro Gazprom dvě největší odbytiště plynu.

Aksyutin rovněž zmínil, že zatím neexistuje globální trh s vodíkem, který je považován za mnohem čistší energetický zdroj než metan, a že kvality vodíku je třeba ještě podrobně prostudovat. „Musíme si ještě udělat domácí úkol,“ řekl s tím, že Gazprom zatím napevno nepočítá s investicemi do rozvoje využívání právě vodíku.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.