Německé firmy letos plánují snižování investic

Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic

Německé podniky hodlají v letošním roce snižovat investice. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil mnichovský ekonomický institut Ifo. Index investičních očekávání v březnu podle průzkumu klesl na minus 0,1 bodu z listopadových 1,2 bodu. Pokud se index nachází v záporném pásmu, signalizuje, že počet podniků plánujících snižování investic převažuje nad počtem firem plánujících jejich zvyšování.

Panuje nejistota

„Globální poptávka po kapitálovém zboží a polotovarech zůstává slabá a přetrvává nejistota ohledně vývoje hospodářské politiky. V důsledku toho řada podniků odkládá svá investiční rozhodnutí,“ uvedla Lara Zargesová z institutu Ifo.

Nejvýrazněji podle průzkumu omezil své investiční plány německý zpracovatelský sektor. „Zejména v energeticky náročných odvětvích je podíl firem plánujících snižování investic vyšší než podíl firem plánujících investice rozšířit,“ uvedla Zargesová.

Stav německé ekonomiky ověří i ČR

Výrazné omezení investičních plánů oproti listopadu nastalo podle průzkumu v automobilovém průmyslu. Index investičních očekávání pro toto odvětí se v březnu propadl na 1,3 bodu z listopadových 34 bodů.

Německá vláda v únoru zhoršila odhad letošního růstu německé ekonomiky na pouhých 0,2 procenta z 1,3 procenta předpovídaných v říjnu. Špatné zprávy z německé ekonomiky znamenají problém i pro Českou republiku. Německo, které je největší ekonomikou v Evropě, je totiž největším obchodním partnerem Česka. Řada českých firem je navíc závislá i na výkonu německého hospodářství.

Zdroj: ČTK