Tempo růstu cenové hladiny se v Rusku v lednu přiblížilo na dohled devítiprocentní hranici.

Inflace se v Rusku přiblížila devíti procentům. Je nejvýše za šest let

Tempo růstu cenové hladiny se v Rusku v lednu přiblížilo na dohled devítiprocentní hranici. Ruská centrální banka přitom v minulém roce zvýšila své základní úrokové sazby sedmkrát. Ani to ale inflaci zatím nezastavilo.

Ruská inflace se v lednu vyšplhala na 8,73 procenta v meziročním srovnání. To je nejvíce od roku 2016. S odkazem na ruský statistický úřad Rosstat to uvedla agentura Reuters. V meziměsíčním vyjádření pak spotřebitelské ceny v Rusku vzrostly o 0,99 procenta. V porovnání s prosincem 2021 vzrostly nejvíce ceny potravin, a to o 1,44 procenta.

Centrální banka Ruské federace přitom s nadmíru vysokým tempem růstu cenové hladiny bojuje už od loňského roku. V jeho průběhu přistoupila hned sedmkrát ke zvýšení svých základních úrokových sazeb. Ta klíčová, od níž se odvíjí úročení spořicích i úvěrových produktů na finančním trhu, dosáhla již 8,5 procenta.

Podle analytiků se dá očekávat, že ruští centrální bankéři přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb již tento pátek, a to o rovný procentní bod na 9,5 procenta. Ruská centrální banka inflaci cílí na úroveň čtyř procent ročně, její aktuální úroveň je tedy zhruba dvojnásobná.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.