Euro, eurozóna

Inflace v eurozóně atakuje pětiprocentní hranici. Tahounem jsou ceny energií

Listopadová meziroční míra inflace v eurozóně dosáhla 4,9 procenta. Vyplývá to z předběžného bleskového odhadu Eurostatu. Vůbec nejrychleji vzrostly ceny energií, a to o více než 27 procent.

Růst cen energií v zemích platících eurem v listopadu opět zrychlil. Zatímco loni v listopadu elektřina a plyn ještě meziročně zlevňovaly o více než osm procent, letošní listopad přinesl prudké zdražení o 27,4 procenta. Ostatní položky zahrnuté do harmonizovaného indexu spotřebitelských cen zdražovaly v rozmezí 1,9 až 2,7 procenta.

Nejvyšší míru inflace Eurostat naměřil v Litvě, a to 9,3 procenta. S 8,4 procenta následovalo Estonsko, třetí nejvyšší rychlost růstu cen zaznamenalo Lotyšsko, a to o 7,4 procenta. Naopak nejnižší inflaci zaznamenala Malta, kde se ceny meziročně zvýšily jen o 2,3 procenta. Pod třemi procenty (2,7) se inflace ještě držela už jen v Portugalsku.

Ve třech členských zemích eurozóny došlo k více než jednoprocentnímu zvýšení cen v porovnání s říjnem. Na Maltě ale došlo k meziměsíční deflaci ve výši 2,4 procenta. Malta byla zároveň jedinou zemí eurozóny, kde cenová hladina meziměsíčně klesla.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *