Hrubý domácí produkt Japonska se ve druhém letošním čtvrtletí zvýšil o 2,2 procenta v přepočtu na celoroční bázi. Jde o nepatrně nižší růst.

Japonská ekonomika ve druhém kvartále vzrostla. Rizikem je však slábnoucí export

Hrubý domácí produkt Japonska se ve druhém letošním čtvrtletí zvýšil o 2,2 procenta v přepočtu na celoroční bázi. Jde o nepatrně nižší růst, než očekávali analytici. Hospodářství těží z robustní domácí poptávky.

Japonský hospodářský růst zaostává

Hospodářský růst Japonska ve druhém kvartále mírně zaostal za mediánovým odhadem trhu, který činil 2,5 procenta. V mezikvartálním srovnání se japonská ekonomika v období od dubna do června zvětšila o 0,5 procenta. Růst japonského hrubého domácího produktu byl tažen domácí poptávkou, přičemž čistý export se de facto nezměnil.

Domácí ekonomika jako hlavní motor zotavení

Právě domácí poptávka bude podle analytiků hlavním motorem ekonomického zotavení Japonska po covidu i v dalších měsících. „Spotřeba domácností a firemní investice budou mít zásluhu na růstu v období od července do září. Inflace ale bude postupně chladit útraty domácností,“ uvedl ro agenturu Reuters Atsushi Takeda, hlavní ekonom Itochu Economic Research Institute.

Zahraniční poptávka, která v minulých dekádách tradičně japonskou ekonomiku táhla, bude podle Takedy slábnout. „Klesající exporty mohou brzdit japonské hospodářské zotavení,“ dodal analytik.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *