Jsme uprostřed první globální energetické krize. LNG nemusí být dostatek, varuje šéf IEA

Jsme uprostřed první globální energetické krize. LNG nemusí být dostatek, varuje šéf IEA

Rostoucí poptávka po zkapalněném zemním plynu v důsledku války na Ukrajině a omezování těžby ropy. To jsou podle ředitele Mezinárodní agentury pro energii (IEA) hlavní důvody, proč svět čelí první skutečně globální energetické krizi.

Nesmí přijít neočekávané události

„Pokud nebude extrémně chladná zima, pokud nenastanou neočekávané události, jako jsme viděli například při explozích plynovodu Nord Stream, Evropa by měla tuto zimu přežít s menšími ekonomickými a sociálními modřinami,“ řekl šéf IEA Fatih Birol během úterního vystoupení na Singapore International Energy Week.

Pesimistické vyhlídky na příští rok

Podle něho však na evropskou i globální ekonomiku číhá velké riziko v příštím roce. Může se totiž stát, že na trhu bude nedostatek zkapalněného zemního plynu, po němž poptávka spíše poroste. A to kvůli přerušení odběru plynu z Ruska Evropskou unií a kvůli očekávanému oživení poptávky v Číně.

V příštím roce se na světový trh dostane asi 20 miliard metrů krychlových zkapalněného plynu navíc oproti současnému stavu, odhaduje Birol. A to by nemuselo dodatečnou poptávku pokrýt, což by vedlo k vzestupu ceny LNG. Podobně podle Birola zapůsobí omezování těžby ropy skupinou OPEC+.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *