česká koruna, peníze

Koruna si mírně polepšila k euru, investoři čekají na údaje o inflaci

Koruna v pátek stagnovala k dolaru a mírně zpevnila vůči euru. K jednotné evropské měně posílila od čtvrtečního podvečera do dnešních 17:00 o dva haléře na 24,69 Kč/EUR. Kurz ve vztahu k dolaru se nezměnil, zůstal na 23,05 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza stagnovala, ztrácely akcie společnosti ČEZ.

„Česká koruna v uplynulém týdnu zafixovala svou pozici v pásmu 24,60 až 24,70 CZK/EUR,“ uvedl analytik společnosti Purple Trading Jaroslav Tupý. Nejbližším impulsem, který může s kurzem koruny pohnout, budou podle něj až údaj o květnové inflaci. Statistici ho zveřejní 10. června. Tupý očekává, že květnová inflace přesáhne 15 procent, a bankovní rada České národní banky ještě naposledy pod vedením končícího guvernéra Jiřího Rusnoka zvedne základní úrokovou sazbu.

Koruna by nadále posilovat neměla

„Pak ale nastane vyčkávací období pod novým guvernérem Alešem Michlem a to může působit na korunu spíše negativně,“ poukázal analytik. V krátkodobém a střednědobém horizontu proto podle něj nelze předpokládat posílení koruny, spíše udržení současných pozic nebo mírné oslabení.

Burzovní index PX v pátek sice klesl, ale jen o 0,02 procenta na 1310,33 bodu. Akcie energetické firmy ČEZ, s nimiž se obchodovalo v největším objemu, ztrácely. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Oslabily akcie ČEZ, posílila zbrojovka Colt

Z deseti hlavních emisí pražské burzy čtyři oslabily a čtyři posílily. U dvou zbývajících se cena nezměnila. Mezi oslabujícími byla i nejobchodovanější emise, akcie ČEZ. Odepsaly 0,46 procenta na 1085 korun. Nejvýraznější zlevnění postihlo cenné papíry Moneta Money Bank, a to o 1,02 procenta na 78 korun.

Mezi posilujícími byla druhá nejobchodovanější emise, akcie Komerční banky. Zdražily o 1,11 procenta na 730 korun. Největšího nárůstu dosáhly cenné papíry pojišťovací skupiny VIG, které posílily o 1,62 procenta na 564 korun.

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze oslabily. Index PX klesl o 2,5 procenta na 1310,3 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Největší pokles postihl cenné papíry skupiny ČEZ. Největší růst naopak zaznamenaly akcie zbrojovky Colt. V předchozím týdnu akcie na pražské burze přidaly 3,6 procenta.

„Index PX tak odevzdal velkou část zisků z minulého týdne. Dolů ho táhla hlavně korekce akcií energetické společnosti ČEZ, jejíž akcie oslabily o 7,5 procenta. Vliv mělo také technické oslabení banky Erste a pojišťovny VIG. Jejich akcie se v pondělí poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu,“ uvedl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *