Letos vývoz z Česka do Británie poprvé po letech oslabuje

Praha 16. prosince (ČTK) – Vývoz z České republiky do Velké Británie letos poprvé po několika letech meziročně oslabuje. Posledních osm let podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) hodnota českého zboží vyvezeného do Spojeného království vytrvale rostla. Letos ale zatím podle čísel za leden až říjen oproti stejnému období roku 2017 klesla o 3,4 procenta na zhruba 137,4 miliardy korun. Čeští vývozci se podle Asociace exportérů obávají brexitu, odchodu Británie z Evropské unie. Velká Británie je pro Česko jedním z nejsilnějších vývozních trhů.
Velká Británie je v posledních letech pro Českou republiku stabilně čtvrtým až pátým největším exportním trhem. Zboží za více peněz než do Británie vyváželo Česko v uplynulých letech většinou jen do čtyř států – Německa, Slovenska, Polska a Francie. Navíc si Česko v zahraničním obchodu se Spojeným královstvím dlouhodobě udržuje pozitivní bilanci, kdy vývoz do Británie převyšuje objem dovozu britského zboží do Česka. Export z tuzemska do Spojeného království v posledních letech rostl, a to i po referendu, které v červnu 2016 rozhodlo o vystoupení Británie z Evropské unie.
Objem obchodů mezi Českem a Británií se krátkodobě propadl po referendu o brexitu. V červenci 2016 klesl vývoz českého zboží do Británie pod deset miliard korun, což bylo nejméně od prosince 2013. V dalších měsících se ale vývoz opět vrátil na hodnoty kolem 14 až 15 miliard, na kterých se drží dlouhodobě. Za celý rok 2016 i za rok 2017 pak vývoz do Spojeného království i po oznámení brexitu meziročně rostl.
Letos ale export od začátku roku do října oproti loňsku poklesl. Čeští vývozci mají z brexitu obavy, uvedl na listopadovém Exportním fóru místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Podle něj je situace nepřehledná a tuzemští vývozci velmi zvažují své rozvojové aktivity na britských ostrovech. Vedoucí kanceláře agentury CzechTrade v Londýně Martin Macourek řekl v úterý na setkání s novináři, že pro exportéry je nejhorší nejistota spojená s vyjednáváním odchodu Velké Británie z EU.
Stále aktuální je takzvaný tvrdý brexit, tedy odchod Velké Británie z EU bez schválené dohody. Odchod Británie byl stanoven na 29. března 2019, premiérka Theresa Mayová kvůli obavám z odmítnutí dohody hlasování odložila z tohoto týdne na leden. Odchod Británie z EU bez dohody by znamenal například zavedení kontrol na hranicích podle pravidel Světové obchodní organizace, zavedení cel a netarifních překážek, oslabení libry, komplikace ve vzájemném obchodě, dlouhé uznávání technických norem, zastavení leteckého provozu mezi EU a Británií či nejistotu pro občany EU žijící v Británii a pro Brity žijící v zemích unie.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.