MMF znovu snížil výhled růstu Spojených států pro letošní rok Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled růstu ekonomiky Spojených států pro letošní rok na 2,3 procenta z červnových 2,9 procenta, protože nedávné údaje ukázaly, že výdaje spotřebitelů slábnou. Zhoršil i výhled na příští rok a varoval, že pro USA bude stále obtížnější se vyhnout recesi, napsala agentura Reuters.

MMF znovu snížil výhled růstu Spojených států pro letošní rok

Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled růstu ekonomiky Spojených států pro letošní rok na 2,3 procenta z červnových 2,9 procenta, protože nedávné údaje ukázaly, že výdaje spotřebitelů slábnou. Zhoršil i výhled na příští rok a varoval, že pro USA bude stále obtížnější se vyhnout recesi, napsala agentura Reuters.

Růst inflace představuje riziko i pro globální ekonomiku

V příštím roce má tempo růstu dále zpomalit na jedno procento. Koncem června MMF čekal snížení růstu na 1,7 procenta. Růst inflace představuje systémová rizika jak pro Spojené státy, tak pro globální ekonomiku, varoval MMF. Politickou prioritou nyní musí být urychlené zpomalení růstu mezd a cen bez toho, aby se urychlila recese. To bude složitý úkol, dodal MMF.

Spojeným státům se podle MMF podaří vyhnout recesi

Zpřísnění měnové politiky centrální bankou USA (Fed) by mělo pomoci snížit inflaci ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku na 1,9 procenta z 6,6 procenta ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. To ale dále zpomalí ekonomický růst Spojených států. MMF však stále předpovídá, že se Spojeným státům podaří vyhnout recesi.

Ekonom MMF pro západní polokouli Andrew Hodge na svém blogu uvedl, že zvýšení úrokových sazeb v USA a nižší vládní výdaje zpomalí růst spotřebitelských výdajů do počátku příštího roku na zhruba nulu, což zmírní napětí v nabídce. Zpomalení poptávky ale zvýší míru nezaměstnanosti do konce roku 2023 na zhruba pět procent, což by mělo způsobit snížení mezd, dodal Hodge.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *