Peníze

Německo chystá od roku 2023 obří daňové úlevy. Dotknou se zaměstnanců i menších firem

Spolkový ministr financí Christian Lindner chce od příštího roku Němcům výrazně ulevit na daních. Chystá se představit opatření, která jednotlivcům i malým a středním firmám ušetří nejméně 30 miliard eur ročně.

„Ulevíme lidem a malým a středním podnikům o více než 30 miliard eur,“ řekl Christian Lindner (FDP) v neděli německému deníku Bild am Sonntag. Lindner připomněl, že státní rozpočet na rok 2022 byl sestaven ještě předchozí vládou kancléřky Angely Merkelové (CDU). Proto bude daňové úlevy navrhovat od roku 2023, což zahrne i do přípravy státního rozpočtu právě na příští rok.

Úlevy budou mít podobu příspěvků na penzijní připojištění nebo konec příplatků u cen elektřiny. Malým a středně velkým firmám chce Christian Lindner snížit daňovou zátěž například pomocí započtení ztrát z let 2022 a 2023 oproti ziskům z předchozích let. Cílem těchto opatření je pomoci lépe zvládat dopady stále probíhající koronavirové pandemie.

Lindner rovněž avizoval prodloužení využití nouzové klauzule v německé ústavě, která dá vládě možnost získat nové půjčky ve výši 100 miliard eur. To se má týkat však už jen roku 2022, v roce příštím se vláda k dluhové brzdě vrátí.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *