Nizozemsko

Nizozemská vláda vydá na kompenzace cenových stropů na energie přes 23 miliard eur

Cenové stropy začnou v Nizozemsku platit od ledna příštího roku. Tamní vláda odsouhlasila, že elektřina bude koncového odběratele stát nejvýše 0,40 eura za kilowatthodinu a 1,45 eura metr krychlový plynu.

Nastavení cenových stropů pro elektřinu a plyn

Nizozemský kabinet počítá, že na kompenzace navržených cenových stropů vydá asi 23,5 miliardy eur. Cílem je zabránit, aby cenové stropy na elektřinu a plyn vedly k výpadkům dodávek v případě, že tržní cena vystoupá nad tyto úrovně.

Cenové stropy se ale nebudou týkat neomezené spotřeby elektřiny ani zemního plynu. V případě elektřiny bude zastropováno jen 2,9 megawatthodiny na jedno odběrné místo a rok, u plynu se cenová regulace vztáhne na spotřebu do výše 1200 metrů krychlových. Necelé tři megawatthodiny představují téměř celou roční spotřebu menšího rodinného domku nebo běžného bytu.

Výše kompenzace je bezprecedentní

Plán na kompenzace vysokých cen energií pro domácnosti a firmy podpořil už dříve také nizozemský král Willem-Alexander. „Dopady na lidi, rodiny a firmy jsou drtivé,“ uvedl panovník ve své řeči k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Sumu, kterou vláda na kompenzace vynaloží, označil za bezprecedentní, ale nutnou k udržení kupní síly obyvatelstva.

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *