Zatímco ještě ve druhém čtvrtletí loňského roku Evropská unie kryla dovoz energetický surovin dodávkami z Ruska asi z 28 procent, v letošním třetím kvartálu už to bylo jen procent patnáct.

Podíl ruských energetických komodit na dovozu do EU se snížil o polovinu

Zatímco ještě ve druhém čtvrtletí loňského roku Evropská unie kryla dovoz energetický surovin dodávkami z Ruska asi z 28 procent, v letošním třetím kvartálu už to bylo jen procent patnáct. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.

Přelom třetího a čtvrtého kvartálu přinesl pokles energetických surovin z Ruska

Pokles ruského podílu na dovozu energetických surovin do Evropské unie začal na přelomu třetího a čtvrtého kvartálu loňského roku. Už tehdy se totiž začaly projevovat spory mezi Ruskem a Německem ohledně certifikace a zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Rusko se snažilo na otálení německého regulátora Bundesnetzagentur reagovat přivíráním plynových kohoutků u ostatních plynovodů, jimiž zásobovalo Evropskou unii.

Jaký byl dovoz dříve?

Dramatický propad ruského dovozu energetických surovin však podle Eurostatu nastal po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Zatímco ve třetím kvartále 2021 tento podíl dosahoval přibližně 28 procent, na konci prvního kvartálu letošního roku se snížil na 20 a v poklesu pokračoval i v dalších čtvrtletích. Ke konci třetího kvartálu 2022 se už Rusko podílelo na importu energetických komodit do sedmadvacítky jen asi z 15 procent. Výrazně stoupl podíl USA (z necelých 10 na přibližně 13 procent) a také Velké Británie (z 5 asi na 8 procent).

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *