ropa

Ropa míří k 86 dolarům. Není vyloučeno, že brzy padne stodolarová hranice

Světový trh s ropou ovládají obavy z nedostatku černého zlata. Barel ropy brent se během úterý vyšplhal až k 86 dolarům. Texaská ropa WTI je už jen o dva dolary lacinější. Na dohled je i další psychologická meta.

Ropa by však mohla v dohledné době stát sto dolarů za barel. Vyplývá to z odhadu analytiků investiční společnosti BlackRock. Investiční banka Goldman Sachs pak tipuje, že barel ropy brent by se mohl na přelomu letošního a příštího roku prodávat za 90 dolarů. „Skutečnost, že trh zůstává velmi napjatý, by mohla hnát ceny ropy vzhůru i nadále,“ uvedl analytik Commerzbank Carsten Fritsch pro agenturu Reuters.

Přestože poptávka po energiích v Číně mírně ochladla, v ostatních částech světa zůstává stále vysoká. Poptávka navíc zřejmě bude sílit v době, kdy nastoupí zima na severní polokouli. Ropa už nyní atakuje tříletá maxima a není tak vyloučeno, že by se mohla dostat až nad úrovně, které svět zažil v období 2011 až 2014. Tedy po finanční krizi, která sevřela svět po pádu Lehman Brothers. Tehdy rovněž ropa nejprve prudce zlevnila, aby během tří následujících let vystoupala nad 100 dolarů za barel.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *