tchaj-wan, Asie

Tchaj-wan chce být členem Transpacifického partnerství. Reaguje na přihlášku Číny

Tchaj-wan formálně podal žádost o připojení ke smlouvě, která je známa jako Transpacifické partnerství. Před necelým týdnem tentýž krok podnikla Čína a Tchaj-wan nechce zůstat stát stranou.

Ze strany Tchaj-wanu zaznělo znepokojení, aby čínská přihláška do Transpacifického partnerství (TPP) negativně neovlivnila jeho vlastní snahy o to se do společenství zapojit. Tchaj-wan totiž o vstupu do TPP neformálně vyjednával už dříve, a tak jej čínské rozhodnutí překvapilo. Čína totiž ostrov považuje za integrální součást svého území.

Dohoda o Transpacifickém partnerství zatím nebyla uvedena v život, protože v roce 2017 ji „k ledu“ uložil tehdejší americký prezident Donald Trump. Trump totiž rozhodl, že Spojené státy se projektu zatím účastnit nebudou.

TPP byla od té doby přejmenována na CPTPP (Comperhensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership) a v současnosti zahrnuje jedenáct zemí: Kanadu, Austrálii, Brunej, Chile, Japonsko, Malajsii, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur a Vietnam. Cílem uskupení je zvýšit vliv jeho členů v mezinárodním obchodu.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *