Trh s diamanty je v krizi

Ceny diamantů se nacházejí blízko úrovním z roku 2002 a klesají už osm let v řadě. Nepomohlo ani vydražení modrého dvacetikarátového kamene za patnáct milionů dolarů.

Přestože poptávka zejména v USA po diamantech v posledních letech nebývale roste, cena drahých kamenů se vydává přesně opačným směrem. Ještě před pěti lety se index diamantového trhu pohyboval nad hodnotou 132 bodů, dnes zápasí o udržení hranice 120 bodů. Na vině je sílící konkurence, kdy trh už není tak koncentrovaný jako před lety.

Klesající cena diamantů se projevuje také na akciích společností, které se těžbou těchto drahokamů zabývají. Například akcie společnosti Petra Diamonds se v současnosti obchodují zhruba za 8,5 libry, přitom ještě před pěti lety jedna akcie stála více než 120 liber.

Společnosti příliš nepomohla ani nedávná aukce dvacetikarátového modrého diamantu, který byl nalezen teprve letos v září v jihoafrickém dole Cullinan. Diamanty z této oblasti patří k těm vůbec nejcennějším. To potvrdila již zmíněná aukce, v jejímž rámci byl drahokam vydražen za necelých 15 milionů dolarů. Jeden karát tak vyšel na více než 740 tisíc. Akcie Petra Diamonds v bezprostřední reakci posílily o 11 procent, ovšem nejspíše jde jen o krátkodobý výkyv.

 

Zdroj: CETA

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *