těžba, těžení

V Mexiku bylo objeveno bohaté naleziště lithia. Má to ale háček

Nezvykle vysokou koncentraci lithia obsahuje ruda v ložisku objeveném na severozápadě Mexika poblíž města Bacanora. Podle Národní geologické služby jde o „velmi dobré ložisko“.

Ředitelka mexické Národní geologické služby Flor de Maria Harpová oznámila, že vzorky lithné rudy předložené společností Bacanora Lithium obsahují nezvykle vysokou koncentraci lithia. V průměru kolem 3 415 ppm (parts per million), což výrazně překračuje koncentraci obvyklou v jiných oblastech Mexika, kde byl prováděn geologický průzkum s ohledem na možnou těžbu tohoto strategického kovu.

„Bacanora je skutečně velmi dobré naleziště,“ uvedla Harpová podle agentury Reuters. V některých vzorcích rudy bylo lithium dokonce v koncentracích kolem 16 000 ppm. Pokud by i další průzkum potvrdil, že jde o tak bohaté ložisko a začalo by se těžit, Mexiko by se rázem dostalo mezi globální lithné velmoci vedle Chile a Austrálie.

Harpová ale varovala, že geologická a jiná rizika spojená s tímto nalezištěm jsou poměrně vysoká. Včetně například nepříliš dobré dostupnosti lithné rudy, jejíž těžba se v takových podmínkách nemusí pro komerční využití vyplatit. Bacanora Lithium nicméně počítá s tím, že do roku 2023 by těžba začít mohla.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.