USA, vlajka, Amerika

V USA klesl počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti, ekonomika potvrzuje silné oživení

Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti se ve Spojených státech v týdnu končícím 19. června snížil o sedm tisíc na 411 tisíc. Meziročně došlo k výraznému poklesu, ale stále je to asi dvakrát více než před nástupem koronavirové krize.

Podle amerického ministerstva práce by se týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti měl pohybovat v intervalu 200 až 250 tisíc, což lze považovat za stav odpovídající rovnováze trhu práce. K tomuto číslu však Spojené státy pomalu směřují, neboť další ekonomické indikátory naznačují, že hospodářské oživení v USA nabírá ne tempu.

Růst hrubého domácího produktu dosáhl v prvním letošním čtvrtletí po revizi 6,4 procenta na anualizované bázi. Někteří ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávají, že výkon americké ekonomiky dosáhne ve druhém kvartále dokonce deseti procent. A to hlavě díky masivními fiskálnímu stimulu v podobě balíčků přijatých ještě za prezidenta Trumpa, ale i těch, které následovaly už pod novým šéfem Bílého domu Joem Bidenem.

Ekonomické oživení USA dokládají také data o změně zásob hotové produkce, které se meziměsíčně snížily asi o jedno procento. K největšímu poklesu zásob došlo u dopravních prostředků, a to bezmála o šest procent.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.