Není na co čekat. Centrální banky by měly pokračovat v razantním zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci zpět do rozumných mezí.

Zvyšujte úrokové sazby i za cenu recese, doporučuje Banka pro mezinárodní platby

Není na co čekat. Centrální banky by měly pokračovat v razantním zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci zpět do rozumných mezí. Tak zní doporučení BIS, Banky pro mezinárodní platby.

Zvyšování úrokové sazby je zapotřebí

Zvyšovat úrokové sazby je podle BIS zapotřebí i navzdory stupňujícímu se riziku příchodu hospodářské recese. Snížení inflace na přijatelnou úroveň, tedy do střednědobých inflačních cílů je ale zcela zásadní věc, která by měla dostat přednost před vším ostatním.

„Je důležité jednat včas a důrazně,“ uvedl Claudio Borio, šéf měnové a hospodářské sekce v Bance pro mezinárodní platby. Podle něho totiž včasná akce sníží pravděpodobnost tvrdého ekonomického přistání.

Unikátní inflační situace

Přestože vysoké inflaci rozvinuté ekonomiky nečelí poprvé, jde o unikátní situaci. Je to totiž poprvé od druhé světové války, kdy se inflace objevuje v období přicházející dluhové krize a nadhodnocených aktiv na realitních a finančních trzích. „Víme, že cesta k nízké inflaci je velmi úzká, a že protiinflační politika jen zvýší riziko hospodářské recese,“ dodal Borio. Podle něho je to ale cena, kterou je nutné zaplatit.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.