cena bitcoinu

[Návod] Jak koupit bitcoin v roce 2023

Na světě snad neexistuje místo, které by nezasáhla vlna popularity kryptoměn. Někteří vydělávají, jiní prodělávají. Překvapivě mnoho lidí stále považuje bitcoin za něco nadpozemského. Ale neměli by si to myslet, bitcoin se totiž prosazuje v našem každodenním životě jako investice, platební prostředek i jako koncept.

Bitcoin je nejznámější kryptoměna na světě. Tento termín původně používal úzký okruh lidí, ale od doby popularizace technologie blockchain a prudkého růstu hodnoty digitálních peněz se dostal do povědomí mnoha lidí. Internet je plný zpráv o pohybu ceny bitcoinu, příběhů o obrovských ziscích a vyhlídkách této měny. Před investováním do bitcoinu je však třeba porozumět jeho vlastnostem, výhodám a nevýhodám, tomu, jak se liší od ostatních měn a jak na něm vydělat. V našem dnešním článku se dozvíme více o tom, co je bitcoin, kde koupit bitcoin a o kurzu bitcoin.

co je bitcoin, kde koupit bitcoin a cena bitcoinu

Obsah

Co je ale bitcoin obecně a jak funguje ve světovém systému?

Bitcoin (BTC) je elektronický platební systém podobný digitálním peněženkám a bankovním účtům. Základní platební jednotkou online je bitcoin. Digitální mince nejsou na rozdíl od tradičních peněz vázány na ekonomiku žádné země ani na centrální banku. Veškeré činnosti spojené s vydáváním nových peněz, zpracováním plateb a vytvářením účtů provádějí uživatelé.

Systém byl poprvé vyvinut v roce 2008 tvůrcem Satoshim Nakatem a vývojářem Helem Finneym a oficiálně byl spuštěn 3. ledna 2009. Bitcoin byl protestem proti tradičním penězům a vázanosti financí na jednu zemi. Myšlenku nezávislých peněz podporovala malá komunita, ale s rostoucím počtem uživatelů a hodnotou BTC USD začal systém získávat na popularitě.

Když byl v roce 2009 spuštěn blockchain bitcoinu, měla první kryptoměna nulovou hodnotu. Do května 2010 se hodnota zvýšila na 10 centů. Mimochodem, každý rok 22. května slaví kryptoměnová komunita Den bitcoinové pizzy: v tento den v roce 2010 se uskutečnil slavný nákup pizzy za 10 000 BTC.

bitcoin peněženka

V dubnu 2011 měl 1 BTC hodnotu 1 USD, ale o pár měsíců později, 7. června, dosáhla jeho cena téměř 30 USD. Poté začala hodnota bitcoinu klesat a v polovině listopadu 2011 klesla na 2 dolary. Rok 2012 byl neradostný, ale v roce 2013 došlo k první „býčí rallye“: jestliže na začátku roku stál bitcoin něco málo přes 13 dolarů, v prosinci jeho cena vystoupala na rekordních 1237 dolarů a poté klesla zpět na méně než 700 dolarů. V průběhu roku 2014 bitcoin postupně klesal a na začátku roku 2015 dosáhl hodnoty 315 USD. Pokles ale nevydržel příliš dlouho a bitcoin začal opět stoupat na ceně. V prosinci roku 2017 už byl jeho hodnota 19650 USD. Nejvyšší hodnota bitcoinu se datuje ke dni 12. 11. 2021, konkrétně to bylo  64400 USD.

Globální ekonomická a politická nestabilita zasáhla finanční trh a negativně ovlivnila cenu první kryptoměny, která se do podzimu 2022 propadla zpět na úroveň kolem 20000 dolarů.

Abychom plně porozuměli bitcoinu, je nutné pochopit, jak systém funguje, jak se vytvářejí Bitcoin peněženky a jak se zpracovávají transakce online.

Čtěte také: Investago recenze

Toto je stručný pohled na systém:

  • Bitcoin peněženka je obdobou bankovního nebo elektronického účtu, na kterém jsou uloženy peníze. Registrují se pomocí speciálního softwaru nebo webových stránek. Při vytvoření peněženky obdrží uživatel veřejný klíč (číslo účtu) a soukromý klíč (heslo pro správu prostředků).
  • Transakce jsou nutné k převodu bitcoinů mezi peněženkami uživatelů. Všechny transakce se ukládají do sdíleného fondu, který zpracovávají ostatní členové systému. Za potvrzení transakce je však třeba zaplatit poplatek.
  • Mineři – ti, který „těží“ bitcoiny – mineři představují základ bezpečnosti a výkonnosti systému. Výměnou za odměnu využívají výpočetní výkon k udržování sítě v chodu. Za těžbu nových bloků a zpracování transakcí jsou zodpovědní právě mineři.
  • Blockchain je sekvenční řetězec bloků, do kterého se zaznamenávají informace o transakcích. Podstatou této technologie je, že data jsou uložena na několika nezávislých serverech a v případě problémů nebo výpadků zůstane síť funkční.

Zajímavý fakt

V současné době již byly vyvinuty poměrně účinné nástroje pro analýzu transakcí. Jejich funkce umožňuje kryptoměnovým společnostem okamžitě zjistit, jak spolehlivá je jejich protistrana a zda nepracuje s prostředky, které byly dříve použity v nelegálních finančních transakcích.

Nyní, když známe klíčové termíny kryptoměn, podívejme se, kde koupit bitcoin.

Jak se zapojit do světa kryptoměn  a jak koupit bitcoin

jak těžit bitcoin

Dnešní uživatelé digitálních peněz mohou kryptoměny získat několika způsoby. Některé z nich jsou výhodnější a výnosnější, takže jsou oblíbenější. Jiné se u uživatelů teprve rozkoukávají a v některých ohledech ztrácejí na své konkurenty.

Podívejme se na nejběžnější služby, které nabízejí směnné transakce s bitcoiny. Zde je 5 jednoduchých způsobů, jak může nováček koupit bitcoin, i když se jedná o jeho první transakci na kryptotrhu.

Obchodování P2P na burze

Nejjednodušší a nejlepší možností, kde koupit bitcoin, je takzvané „P2P obchodování“.

Hlavní podmínkou pro nákup nebo prodej kryptoměn tímto způsobem je registrace na samotné burze a následné ověření účtu, které vám umožní bez problémů provádět všechny potřebné transakce.

Použití elektronických výměníků

Dalším způsobem, jak nakupovat bitcoiny online, je využití elektronických směnáren, prostřednictvím kterých můžete tu či onu kryptoměnu nakupovat nebo prodávat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a to platbou českými bankovními kartami.

V tomto případě si směnárna stanovuje vlastní směnný btc kurz.

Kryptoměnové směnárenské terminály

Jedná se o nejjednodušší způsob nákupu bitcoinu nebo jiné kryptoměny, ale pouze pokud máte fyzický přístup k terminálu. Navenek je téměř stejný jako většina běžných bankovních terminálů. Podobný je i mechanismus fungování: zvolíte požadovanou kryptoměnu, vložíte hotovost, potvrdíte transakci a je hotovo.

Kamenné směnárny

Existují také sítě velkoobchodních směnáren. Často se používají, když je třeba vyměnit velké částky hotovosti (od ekvivalentu 5 000 USD).

Jak to funguje? Zákazník navštíví směnárnu a upřesní všechny podrobnosti a poplatky. Poté předá hotovost a adresu své peněženky a obdrží potřebnou kryptoměnu.

Kryptoměnová burza

Kryptoměnová burza je podobná burze cenných papírů nebo běžné směnárně. Je to místo, kde řada lidí prodává digitální peníze za jednu cenu a ostatní je kupují. Je to také místo, kde lze kryptoměny bezpečně ukládat, směňovat a vybírat do osobních peněženek.

Každá známá kryptoměnová burza požaduje osobní údaje uživatele (pas, fotografii atd.). Bez poskytnutí těchto informací není obchodování s kryptoměnami povoleno. Proto jsou všechny transakce na těchto platformách maximálně chráněny před podvodníky, ale uživatelé nemohou zůstat v anonymitě.

jaký je kurz bitcoinu

Nepřehlédněte: Zetano recenze

Hlavní výhody Bitcoinu

Mezi hlavními výhodami bitcoinu je třeba zmínit následující:

  • Bitcoin je decentralizovaný systém založený na softwarovém protokolu a na principu přímé výměny mezi uživateli.
  • Všechny transakce v síti bitcoin jsou zaznamenávány do distribuované datové knihy, tzv. blockchainu, jehož kopie je uložena v kompletním uzlu připojeném ke globální síti bitcoin. Data v blockchainu jsou pravidelně ověřována pomocí konsensuálního algoritmu Proof-of-Work.
  • Síť bitcoin používá k vypořádání stejnojmennou jednotku bitcoin (ticker symbol BTC), první a nejznámější kryptoměnu. Od svého vzniku zůstává bitcoin největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace.
  • Bitcoin funguje bez účasti jakéhokoli regulačního orgánu nebo centrální banky; vydávání mincí a zpracování transakcí provádějí účastníci sítě kolektivně. Nikdo tedy nemůže bitcoin kontrolovat, blokovat ani rušit transakce. Do sítě se však může kdokoli zapojit a používat ji k převodům nebo vyvíjet bitcoinový kód.
kde koupit bitcoin

Několik slov na závěr

Kryptoměny se v poslední době prohlašují za plnohodnotnou alternativu k fiat penězům. Při této volatilitě virtuálních mincí mnoho zemí stále riskuje a sází na nejmodernější technologie. Salvador je jedinou zemí na světě, která prohlásila bitcoin za zákonné platidlo. Desítky dalších států jsou však kryptoměně věrné a nepovažují její používání za nelegální. Patří mezi ně USA, Kanada, Austrálie, Dánsko, Francie, Německo a další.

Hodnota bitcoinu také vychází z jeho síťového efektu: čím více účastníků, tím vyšší cena. Bitcoin je stále experimentální technologií a jeho cena výrazně kolísá, čehož využívají obchodníci i běžní držitelé.

čtěte článek také v jiných jazicích: slovensky, anglicky.