Deficit zahraničního obchodu Japonska loni stoupl na rekordních 19,97 bilionu jenů (3,5 bilionu Kč).

Japonsko mělo loni rekordní obchodní deficit

Deficit zahraničního obchodu Japonska loni stoupl na rekordních 19,97 bilionu jenů (3,5 bilionu Kč). Vyšší ceny energií a surovin a prudký pokles jenu výrazně zvýšily náklady na dovoz a kompenzovaly růst vývozu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo japonské ministerstvo financí.

Dovoz loni vzrostl o 39,2 procenta na rekordních 118,16 bilionu jenů, hlavně kvůli ropě, uhlí a zkapalněnému zemnímu plynu. Vývoz se zvýšil o 18,2 procenta na 98,19 bilionů jenů, což byla rovněž rekordní hodnota. K růstu vývozu nejvíce přispěly automobily a ocel.

Loňský deficit tak překonal předchozí údaj z roku 2014, kdy schodek obchodu činil 12,82 bilionu jenů. Srovnatelné údaje jsou k dispozici od roku 1979.

Nedostatek nerostných zdrojů

Rekordní schodek zdůrazňuje zranitelnost Japonska, které má nedostatek nerostných zdrojů, a musí tak spoléhat na dovoz. Problém ještě prohloubil pokles jenu, který se vůči americkému dolaru dostal nejníže za více než tři desetiletí. Loni průměrná hodnota kurzu jenu k dolaru klesla o 19,5 procenta na 130,77 JPY, upozornila agentura Kjódó.

Bilance obchodu se Spojenými státy však zůstala v přebytku a zvýšila se na 6,54 bilionu jenů. Přispěl k tomu vysoký vývoz automobilů a strojů. Deficit obchodu s Čínou se více než zdvojnásobil na 5,83 bilionu jenů, zřejmě kvůli přísné politice nulového covidu-19, která zpomalila růst vývozu do Číny. S Evropskou unií mělo Japonsko již 11. rokem za sebou deficit, který činil 2,02 bilionu jenů.

Dobré vyhlídky

Hlavní ekonom společnosti SMBC Nikko Securities Džuniči Makino očekává, že obchodní bilance Japonska se v letošním roce výrazně zlepší. Ceny komodit se pravděpodobně vrátí na úroveň před pandemií a centrální banka USA by měla pokračovat v upevňování měnové politiky. Znepokojující jsou podle ekonomů vyhlídky na zpomalení růstu ve Spojených státech a v Číně, tedy u dvou největších obchodních partnerů. Makino dodal, že globální ekonomika zřejmě poroste pomalu, ale neklesne, což znamená, že vývoz z Japonska by měl letos stagnovat nebo se mírně zvýšit.

zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *