Průmyslová výroba ve Francii kvůli stávce klesla nejvíc za 2 roky

Průmyslová výroba ve Francii v prosinci klesla ve srovnání s předchozím měsícem o 2,8 procenta, což byl největší propad za téměř dva roky. Přispěly k tomu celonárodní stávky v dopravě a také zpomalení hospodářského růstu v širší Evropě. Oznámil to dnes francouzský statistický úřad INSEE.

V listopadu zůstala výroba téměř beze změny. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru pokles o 0,3 procenta, nejhorší údaj počítal s poklesem o 2,5 procenta.

Firmy ve zpracovatelském průmyslu byly v prosinci nuceny zpomalit výrobu kvůli omezení dodávek způsobenému stávkami proti penzijní reformě, kterou prosazuje prezident Emmanuel Macron. Ekonomové také pokles připisují z velké části překvapivému poklesu hrubého domácího produktu (HDP), který ve Francii ve čtvrtém čtvrtletí činil 0,1 procenta.

Nicméně slabé údaje o průmyslové výrobě z dalších evropských zemí naznačují, že za poklesem francouzského průmyslu je toho více než jen domácí problémy. Například v Německu průmyslová výroba v prosinci klesla o 3,5 procenta, nejvíce od začátku roku 2009.

Výkon francouzské ekonomiky v posledním čtvrtletí byl sice slabý, další údaje ale podle statistického úřadu ukazují, že pracovní trh se dál zlepšuje. V soukromém sektoru vzniklo ve čtvrtém čtvrtletí 40.700 nových pracovních míst, za celý rok pak 210.100 míst.

 

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *