HSBC building

Evropské akcie pod tíhou koronaviru padaly

Burzy na starém kontinentě tlačily dolů zejména akcie banky HSBC a výrobce telefonních přístrojů Nokia. Důvodem celkového poklesu evropských burz jsou převážně obavy z nástupu druhé vlny koronavirové epidemie a s tím souvisejícího ohrožení zotavení evropské a světové ekonomiky.

Panevropský akciový index STOXX 600 ve středu oslabil o 0,7 procenta v čele s bankovními a automobilovými tituly. Nejhůře se v rámci indexu vedlo akciím finského výrobce telekomunikačních přístrojů Nokia, které ztratily více než osm procent. Přitom ještě počátkem týdne akcie zahrnuté ve STOXX 600 posilovaly blízko k nejvyšším úrovním za poslední měsíc.

V dalších týdnech je nicméně možné, že akcie prohloubí ztráty, neboť analytici odhadují pokles zisku firem tvořících STOXX 600 o více než padesát procent ve druhém čtvrtletí. Pokles cen akcií zaznamenala také burza v Londýně. Tamní index FTSE ztratil během dne asi půl procenta, přičemž intradenní pohyb indexu byl poměrně volatilní. V jednu chvíli se dokonce dostal nad otevírací úroveň, ve zbytku dne ovšem oslaboval a opětovně se vracel k původní hladině. Udržet se ji ale nepodařilo.

Evropské akcie dusily narůstající obavy z nástupu druhé vlny epidemie koronaviru, ale i fakt, že investoři hledali příležitost k výhodnějšímu zhodnocení svých peněz. Takovou se jim mohly jevit obě čínské burzy, stejně jako burza v Hongkongu.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *