Američtí poslanci schválili 1,9 bilionu dolarů na podporu ekonomiky

Nový americký prezident Joe Biden zaznamenal první velký úspěch na poli hospodářské politiky. Jeho fiskální balíček na podporu americké ekonomiky totiž prošel Sněmovnou reprezentantů. Na řadě je hlasování v Senátu.

Fiskální balíček prošel jen těsně. Podpořilo jej 219 poslanců, 212 bylo proti. Finanční injekce v objemu 1,9 bilionu dolarů (bezmála 10 procent hrubého domácího produktu USA) má být využita jak na veřejné investice, tak na přímé platby Američanům. Miliardy budou směřovány také na podporu a urychlení očkování nebo lokálním vládám na financování místních projektů.

„Nemáme času na zbyt. Musíme konat teď, rozhodně, rychle a masivně, jen tak můžeme zvítězit nad tímto virem,“ uvedl Joe Biden bezprostředně poté, co fiskální balíček prošel Sněmovnou reprezentantů. Ten nyní poputuje do Senátu, kde ale demokratická strana disponuje pouze 48 senátory ze sta. 50 křesel patří republikánům a dvě nezávislým.

Přestože republikáni dřívější balíčky z dílny Donalda Trumpa podporovali, na adresu toho aktuálního se vyjadřují kriticky. Prý je příliš rozhazovačný a jen malá část peněz míří na boj s koronavirem.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *