Slovensko, slovenská vlajka

Slovenský průmysl se v únoru vrátil k růstu, stavebnictví kleslo

Produkce slovenského průmyslu se v únoru po lednovém meziročním poklesu vrátila k mírnému růstu. Stavebnictví naopak prohloubilo propad výkonů, byl vyšší i ve srovnání s obdobím globální finanční krize v roce 2009. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

Průmyslová produkce na Slovensku v únoru meziročně vzrostla o jedno procento po lednovém poklesu o 3,9 procenta. Nejdůležitější složka sektoru, a to výroba dopravních prostředků, stoupla o 1,6 procenta. V lednu o 15 procent klesla.

Loni slovenský průmysl zaznamenal pokles výkonů o 9,1 procenta. Propad byl citelný hlavně na jaře za první vlny koronavirové nákazy. Slovensko se v Evropské unii řadí k nejprůmyslovějším zemím.

Nadále se nedaří slovenskému stavebnictví, tempo meziročního propadu stavební produkce zrychlilo na 23,8 procenta. Takový pokles odvětví podle statistiků nezaznamenalo ani v době finanční krize před 12 lety. V lednu stavebnictví kleslo téměř o pětinu.

Slovenské ministerstvo financí i centrální banka v březnu zhoršily odhad letošního vývoje domácí ekonomiky. Krok zdůvodnily dopady druhé vlny koronavirové infekce.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *