EU se podle studie institutu Ember stále více odklání od uhlí

Vlády zemí G7 přestanou financovat projekty využívající uhlí

Zástupci sedmi zemí s největšími ekonomikami světa se shodli, že do konce roku přestanou s vládní finanční podporu uhelných projektů. Cílem je splnění klimatických závazků, které vyplývají z Pařížské dohody.

Skupina zemí G7 vydala komuniké, v němž se vlády zříkají jakékoli finanční podpory mezinárodních investic do uhelných projektů. „Prohlašujeme, že podnikneme konkrétní kroky k absolutnímu ukončení přímé vládní podpory mezinárodních projektů na výrobu elektřiny z uhlí, a to do roku 2021,“ stojí v dokumentu, který cituje agentura Reuters. Zastavení vládní podpory se týká nejen investic, ale i například exportního financování nebo podpory obchodu jako takového. Klíčovým faktorem přitom bylo zapojení do dohody také Japonska.

Země se také dohodly, že budou spolupracovat s dalšími globálními partnery na urychlení rozvoje dopravních prostředků s nulovými emisemi skleníkových plynů nebo na dekarbonizaci energetického sektoru nejpozději v průběhu 30. let tohoto století. Cílem je také naprostý odklon od financování mezinárodních projektů v oblasti fosilních zdrojů jako celku. Uhlí je tedy pouze první krok na této cestě. Skupina G7 také chce vyvíjet tlak na Čínu, aby se vydala podobnou cestou.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *