Čínská budova

Růst čínského exportu díky uvolňování koronavirových restrikcí prudce zrychlil

Růst čínského exportu v květnu prudce zrychlil, přispělo k tomu zejména uvolňování koronavirových restrikcí v důležitých průmyslových oblastech. Čínský celní úřad dnes oznámil, že vývoz v květnu meziročně vzrostl o 16,9 procenta na 308,3 miliardy dolarů (více než sedm bilionů Kč) po dubnovém nárůstu o 3,7 procenta.

Nulová tolerance vůči koronaviru v Číně

Růst čínského exportu byl v květnu nejrychlejší od ledna. Výrazně navíc překonal očekávání analytiků, kteří podle agentury Reuters počítali se zvýšením o osm procent.

Čína se drží strategie nulové tolerance vůči koronaviru ve snaze zabránit jeho šíření. Tato strategie měla v posledních měsících výrazné dopady na ekonomiku, vedla mimo jiné k zavedení přísné dvouměsíční uzávěry v nejlidnatějším čínském městě Šanghaji, které je hospodářským centrem země.

Vyhlídky čínského zahraničního obchodu

Většina továren v Šanghaji i dalších městech už dostala povolení obnovit provoz. Očekává se ale, že potrvá týdny až měsíce, než se průmyslová aktivita vrátí na normální úrovně, upozornila agentura AP.

Vyhlídky čínského zahraničního obchodu podle analytiků nadále zastiňuje řada globálních rizik, včetně vysokých cen surovin, nejistoty souvisejících s válkou na Ukrajině a zpomalující zahraniční poptávky. Zájem o čínské výrobky by navíc mohlo podkopat obnovování produkce v jiných zemích a přesun globálních výdajů od zboží ke službám.

Vládním cílem je, aby růst čínské ekonomiky v letošním roce dosáhl 5,5 procenta. Někteří prognostici už ale zhoršili odhady letošního růstu na dvě procenta. V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle statistického úřadu meziročně zvýšil o 4,8 procenta. Růst tak zrychlil ze čtyř procent v závěru loňského roku.

ZdroJ: ČTK