stock-exchange, burza, akcie, akciový trh

Akcie v Evropě sestupují z rekordů, klesly i trhy v Japonsku a Koreji

Evropské akcie dnes výrazně oslabují, a sestupují tak z rekordů, na kterých se ocitly v pondělí. Ztrácejí zejména technologické tituly, firmy z cestovního ruchu a také těžební podniky. Trh částečně navazuje na silný pondělní pokles cen technologických akcií ve Spojených státech, kde obchodování ovlivnily také obavy z inflace.

Panevropský index STOXX Europe 600 kolem 10:00 SELČ odepisoval téměř 1,9 procenta a nacházel se zhruba na 437 bodech. V pondělí vystoupil na rekordních 446,2 bodu. Hlavní index britských akcií FTSE 100 ztrácel 2,2 procenta na 6970 bodů, index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem byl pak níže o 1,9 procenta na 15.114 bodech.

Nálada na globálních trzích se začala kazit už v pondělí při obchodování v USA. Předpoklady, že inflace směřuje citelně vzhůru, investory donutily prodávat zejména akcie růstových firem. Ty jsou hlavně v odvětví vyspělých technologií. Pokud statistika potvrdí, že tempo růstu spotřebitelských cen sílí, mohla by americká centrální banka (Fed) přehodnotit svou měnovou politiku a začít ji zpřísňovat dříve, než trh očekával.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.