plyn, elektřina, spotřeba čr, čez

Češi přestali šetřit plynem, vyplývá z dat za první čtvrtletí, uvedli analytici

Letošní spotřeba plynu v prvním čtvrtletí byla v Česku po očištění o vliv počasí mírně vyšší než loni, o 2,9 procenta. Odborníci z toho usuzují, že lidé už přestali řešit možné úspory, jako tomu bylo před předchozí topnou sezonou, uvedl v tiskové zprávě analytik společnosti Amper Meteo Petr Skalák. Naopak pokračovaly úspory ve spotřebě elektřiny, která byla meziročně po očištění o vliv počasí o 2,4 procenta nižší.

Vliv teplé zimy na spotřebu plynu

Letos spotřebu plynu výrazně ovlivnila extrémně teplá zima. Všechny tři první měsíce roku byly nadprůměrně teplé, únor a březen extrémně. „Proto provádíme očištění dat o vliv počasí a přepočítáváme je na jednotnou teplotu a oblačnost,“ uvedl vývojový pracovník Kamil Rajdl. Bez očištění o vliv počasí totiž byla letošní spotřeba plynu téměř o pět procent nižší. Proti průměru let 2017 až 2021, tedy před energetickou krizí a válkou na Ukrajině, je spotřeba plynu výrazně nižší, a to o 16 procent. Navíc postupně klesá také spotřeba paroplynové elektrárny Počerady.

Trendy ve výrobě elektřiny a role obnovitelných zdrojů

Na jedné straně tak analytici konstatují, že Češi přestali u spotřeby plynu hledat úsporná řešení, na druhé straně se snaží šetřit elektřinou a jak podniky, tak domácnosti se stále snaží rozvíjet fotovoltaiku. Postupný pokles spotřeby elektřiny ze sítě je dobře viditelný na dlouhodobém srovnání, protože proti letům 2017 až 2021 činí pokles spotřeby po očištění o vliv počasí 8,2 procenta. „Meziroční pokles spotřeby elektřiny je sice menší, ale je to dáno nárůstem množství tepelných čerpadel. Na druhé straně stále roste počet střešních fotovoltaických systémů. Tyto jevy jdou v celkové spotřebě proti sobě,“ uvedl člen představenstva firmy Amper Savings Martin Nádeníček. Zmínil, že i když fotovoltaiky vyrábějí nejvíce energie v létě, dokážou generovat významné úspory i na jaře a na podzim.

Výroba elektřiny v Q1: Říční průtoky a solární nárůst

Za první tři měsíce roku se také vyrobilo díky silným průtokům v řekách nadprůměrné množství elektřiny ve vodních elektrárnách, proti průměru let 2016 až 2023 o 63 procent více. Od dubna už ale lze kvůli nedostatku sněhu na horách a předpokládanému poklesu průtoků očekávat významné snížení objemu vyrobené elektřiny. Díky růstu instalovaného výkonu a slunečnému březnu se vyrobilo za první čtvrtletí také o 60 procent meziročně více energie z fotovoltaiky.

Skupina Amper vychází při svých výpočtech a analýzách z veřejně dostupných dat. Data o spotřebě elektřiny čerpá od společnosti ČEPS, o plynu získává aktuální data od firmy NET4GAS. Zároveň pracuje s daty Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a společnosti ČEZ.

Zdroj: čtk