mattel, barbie, akcie

Film Barbie vrátil společnost Mattel do centra pozornosti

V dynamickém světě investování je vždy moudré sledovat společnosti s působivým růstovým potenciálem. Jednou z takových společností je bezesporu americký výrobce hraček Mattel Inc. Akcie společnosti od poloviny června vzrostly o 15 %. Pozitivní náladu investorů nepochybně podpořilo nejen oznámení o zvýšení prognózy pro letošní rok, ale také rozruch vyvolaný uvedením filmu Barbie s herečkou Margot Robbie v hlavní roli.

Barbie jako tahák sezóny

V prvním čtvrtletí roku 2023 se skupina propadla do ztráty, jejíž výše předčila očekávání trhu, a to v důsledku zvýšení cen výrobků a následného snížení objednávek z maloobchodního sektoru v důsledku vysokých zásob.  Zdá se však, že popularita filmu Barbie prospívá její mateřské společnosti Mattel. Značka Barbie je totiž nejziskovější značkou společnosti Mattel a úspěch filmu ji ještě více zvýší. Nemluvě o tom, že současný boom vedl k rozšíření spolupráce a dohod o ochranných známkách této značky. Skvělým příkladem je výrobce obuvi Aldo, který uvedl na trh boty s motivem Barbie. Po uvedení filmu jako by se roztrhl pytel s výrobky se značkou Barbie, kterých je všude plno. 

Pozitivní zprávy a dobré prodeje

Optimistický scénář vývoje společnosti podporují dobré prodejní výsledky v posledním čtvrtletí, které jsou způsobeny nejen výše uvedenými faktory, ale také dobrým prodejem značek American Girl a Hot Wheels. V posledním čtvrtletí Mattel zaznamenal pozoruhodný 36% nárůst čistých tržeb, které dosáhly 1,02 miliardy USD. Díky tomuto růstu se čistá ztráta společnosti výrazně snížila na 5,5 milionu USD ze 111,1 milionu USD ve stejném čtvrtletí před rokem. Takové finanční zlepšení je silným signálem, že společnost je na dobré cestě dostat své účetnictví zpět do zelených čísel.

Předpověď s potenciálem

Vedení společnosti Mattel je přesvědčeno o vyhlídkách společnosti a upravilo svou celoroční prognózu růstu čistých tržeb při konstantních směnných kurzech z předchozích 6-8 % na současných impozantních 12-14 %. Kromě toho společnost odhaduje svůj zisk před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) za letošní rok na 875 až 900 milionů dolarů, což je více než předchozí rozpětí 800 až 825 milionů dolarů. Navíc dokonce předpokládá, že upravený zisk EBITDA v roce 2022 překročí hranici 1 miliardy dolarů, což ukazuje obrovskou důvěru v její budoucí růstový potenciál.

V podstatě můžeme konstatovat, že nedávný prudký nárůst tržeb společnosti Mattel a zlepšující se výhled zisku z ní činí atraktivní vyhlídku pro investory, kteří hledají investiční příležitosti v hračkářském průmyslu. * Díky svým ikonickým značkám, dobrým finančním výsledkům a odhodlání k inovacím se zdá, že společnost má dobré předpoklady k tomu, aby v příštích letech pokračovala ve své vzestupné trajektorii. Jako u každé investice je však nutné před jakýmkoli rozhodnutím provést důkladný průzkum a zvážit svou toleranci k riziku.

mattel akcie, barbie
GrafHodnota akcií společnosti Mattel za pět letZdrojTradingviewcom

Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Placená spolupráce