Společnost A.W., která v Lošticích na Šumpersku vyrábí olomoucké tvarůžky, loni zvýšila tržby o 11,5 milionu korun téměř na 381 milionů korun z 369,5 milionu v roce 2020.

Firmě A.W., která vyrábí olomoucké tvarůžky, loni vzrostly tržby i zisk

Společnost A.W., která v Lošticích na Šumpersku vyrábí olomoucké tvarůžky, loni zvýšila tržby o 11,5 milionu korun téměř na 381 milionů korun z 369,5 milionu v roce 2020. Zisk výrobce pikantního sýra s nezaměnitelným aroma v roce 2021 vzrostl o 3,2 milionu korun na 41,6 milionu korun.

Firma A.W. v loňském roce zvýšila prodej olomouckých tvarůžků meziročně o 37 tun na 2258 tun. Většinu prodala v ČR, kde inkasovala zhruba 352 milionů korun. V roce 2020 prodej v tuzemsku obnášel 342 milionu korun. Do zahraniční společnost A.W. v roce 2021 exportovala tvarůžky za 29 milionu korun. Hodnota vývozu ve srovnání s rokem 2020 vzrostla o 1,5 miliony korun. Společnost A.W. vyváží tvarůžky především do Polska, Maďarska a na Slovensko.

Boj s konkurencí i inflací

Ceny tvarůžků v posledních letech vzrostly, jelikož zdražil tvaroh, který je základní surovinou pro jejich výrobu. Zvyšují se i náklady na energie, mzdy či dopravu. V Česku se společnost A.W. musí vypořádat s konkurencí tvarůžků dovážených z Německa a Rakouska, které prodávají například obchodní řetězce Albert, Penny Market či Kaufland. Tvarůžky loni začala ve Velké Bystřici na Olomoucku vyrábět i společnost Tavoretus, ročně jich vyprodukuje několik stovek kilogramů.

Jediný český sýr

Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané spadá do 15. století. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU. Češi o jejich zařazení na unijní seznam usilovali šest let. Problém byl v tom, že Němci a Rakušané chtěli, aby právo vyrábět tyto potraviny měli i potomci sudetských Němců, kteří žijí v Německu a Rakousku.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *