rýže, pole, zemědělství

Indie omezuje vývoz rýže. Obává se nedostatku potravin, a tedy jejich velkého zdražení

Málo vydatné monzunové deště v Indii způsobily horší úrodu rýže. Druhá nejlidnatější země světa proto přikročila k drastickým opatřením, jejichž cílem má být prevence růstu cen potravin na domácím trhu.

Indie s účinností od pátku 9. září zakázala jakýkoli vývoz takzvané zlomkové rýže. Současně s tím zavedla 20procentní vývozní clo na jakoukoli jinou rýži. Indie je přitom největší exportér rýže na světě a populární obilovinu vyváží do více než 150 zemí světa.

Indie bojuje se zdražováním

Druhá nejlidnatější země světa se omezením exportu rýže snaží zabránit dalšímu růstu cen potravin, a tím i jejich nedostupnosti. Jenže Indie tak svůj problém zároveň přenáší za své hranice. Indická rýže totiž bude na globálním trhu chybět a sotva ji nahradí dodávky z jiných států, jako například Vietnamu nebo Thajska.

Jinak řečeno rýže na světovém trhu zdraží a přidá se na seznam hůře dostupných potravin hned po bok obilí. To totiž na světových trzích chybí rovněž poté, co došlo k omezení jeho vývozu z Ukrajiny kvůli válce. Odhaduje se, že export rýže z Indie tak klesne nejméně o čtvrtinu.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *