Výhled na ruské budovy

Ruský rubl sílí. Vůči dolaru se blíží úrovním, odpovídajícím předválečnému stavu

Zatímco bezprostředně po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zažil rubl pád vůči dolaru i euru o desítky procent, v posledních dnech se jeho kurs nejen stabilizoval, ale dokonce začíná sílit. A k dosažení předválečné úrovně mu chybí už jen pár procent.

Prvotní oslabení rublu jako následek sankcí

V předvečer ruské vojenské invaze na Ukrajinu se dal jeden americký dolar na devizovém trhu pořídit za méně než 79 rublů.

Po 24. únoru však rubl začal prudce oslabovat. Když Západ na Rusko uvalil dosud nejtvrdší sankci v podobě zmrazení devizových rezerv, které má ruská centrální banka v zahraničí, kurs rublu prolomil hranici 140 rublů vůči americkému dolaru. Ruská měna tak přišla bezmála o polovinu své hodnoty.

Ruské požadavky zvrátily vývoj kurzu

Jenže od té doby se rubl nejenže stabilizoval, ale začal mírně sílit. Výrazné zpevňování se dostavilo po 22. březnu, kdy ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Rusko bude znepřáteleným zemím prodávat svůj plyn, ropu a další komodity výhradně za rubly.

Ke konci března se tak rubl dostal vůči dolaru pod hranici 84 rublů, což je nejsilnější úroveň od počátku invaze. A jen asi šest procent nad předválečným kursem. Další vývoj bude záviset na tom, jak se Západ k Putinovu požadavku postaví.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *