Nastalo to, o čem se řada analytiků bála jen spekulovat. Země sdružené v neformálním uskupení OPEC+ rozhodly o snížení těžby ropy o dva miliony barelů denně.

Skupina OPEC+ rozhodla o větším omezení těžby, než se čekalo. Biden to označil za krátkozraké

Nastalo to, o čem se řada analytiků bála jen spekulovat. Země sdružené v neformálním uskupení OPEC+ rozhodly o snížení těžby ropy o dva miliony barelů denně. To představuje asi dvě procenta z celosvětové produkce.

Omezení těžby ropy

Středeční setkání zástupců zemí OPEC+ sdružující státy vyvážející ropu dopadlo shodou na omezení těžby o dva miliony barelů denně. Takový pokles prosadila Saúdská Arábie, která je faktickým lídrem celého uskupení.

Skupina OPEC+ tento pokles těžby zdůvodnila nutností odpovědět na očekávané zpomalení globálního hospodářského růstu. K omezení těžby se kriticky vyjádřilo Rusko, neboť pro něho je příjem z exportu ropy klíčový.

Dohodu přijal i americký prezident

Dohodu OPEC+ přijal s kritikou také americký prezident Joe Biden. Podle agentury Reuters jej označil za „krátkozraké“, neboť zdražení ropy jen zhorší energetický cenový šok na globální ekonomiku.

OPEC+ se k většímu omezení těžby chystal již delší dobu, neboť cena ropy už v letošním roce dokázala vystoupat na 120 dolarů, ale následně klesnou i pod 90, což se těžařským velmocem pochopitelně nelíbí.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *