Ekonomická nálada na Slovensku

Slovenská ekonomika loni po revizi údajů klesla méně, o 4,8 procenta

Slovenská ekonomika loni po revizi údajů klesla o 4,8 procenta. Proti dosavadním údajům, podle kterých se hrubý domácí produkt (HDP) v době koronavirové krize snížil o 5,2 procenta, tak jde o lepší výsledek. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad, který zpřesnil data o vývoji hospodářství od roku 2017.

Loni hospodářství Slovenska kleslo poprvé od globální finanční krize z roku 2009, kdy se HDP snížil o 5,5 procenta. Negativní dopady epidemie covidu-19 ovlivnily například výkony automobilového průmyslu, který je hlavním motorem slovenské ekonomiky.

Za rok 2017 slovenští statistici ponechali údaj o růstu HDP na třech procentech. V roce 2018 ekonomika vzrostla o 3,7 procenta místo dosud předpokládaných 3,8 procenta. Předloni pak HDP po úpravě údajů stoupl o 2,5 procenta oproti původnímu údaji 2,3 procenta.

Na letošní rok slovenská centrální banka i ministerstvo financí očekávají návrat ekonomiky Slovenska k růstu. Kvůli druhé vlně koronavirové nákazy by ale ekonomické oživení mělo být letos pomalejší, než se dříve čekalo.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *