světová banka

Světová banka předpovídá pro letošní rok prudké hospodářské zpomalení

Válka na Ukrajině a zpřísňování měnové politiky kvůli boji proti inflaci. To jsou podle Světové banky hlavní příčiny prudkého ekonomického zpomalení, kterého se v letošním roce svět dočká. V některých regionech dojde i k hospodářské recesi.

HDP v letošním roce poroste

Globální hrubý domácí produkt by měl v letošním roce stoupnout o 1,7 procenta, uvedla ve své aktuální předpovědi Světová banka. Globální růst tak bude v roce 2023 nejpomalejší od roku 1993, pokud nepočítáme dopady finanční krize v roce 2009 nebo koronavirové pandemie v roce 2020. Přitom ještě loni v červnu Světová banka pro rok 2023 odhadovala ekonomický růst ve výši rovných tří procent.

Světová banka nevylučuje, že může dojít k hospodářské recesi

Příští rok by globální ekonomika měla podle Světové banky růst o 2,7 procenta. Průměrné roční tempo růstu globálního HDP by tak mělo pro období 2020 až 2024 dosáhnout dvou procent. To je nejpomalejší tempo pro pětileté období od roku 1960.

Ve Spojených státech a Evropské unii by ekonomiky měly letos růst nejvýše o 0,5 procenta. Světová banka ale nevylučuje, že může dojít i k hospodářské recesi, a to pouhé tři roky od té poslední v roce 2020.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *