Tesla zahájila v Číně stavbu továrny na své velkokapacitní baterie

Tesla zahájila v Číně stavbu továrny na své velkokapacitní baterie

Americká společnost Tesla zahájila v Šanghaji výstavbu továrny na své velkokapacitní bateriové systémy pro skladování velkého množství elektrické energie nazývané megapack. Továrna za 200 milionů dolarů (4,6 miliardy Kč) v šanghajské pilotní zóně volného obchodu bude prvním závodem Tesly na výrobu těchto baterií mimo území Spojených států. S odvoláním na informace čínských státních médií to dnes uvedla agentura AP.

Tesla se nezdráhá vztahů s Čínou

Závod by měl zahájit masovou výrobu začátkem příštího roku. Počáteční kapacita by se měla pohybovat kolem 10.000 kusů megapacků ročně. Čínská státní tisková agentura Nová Čína pochválila závazek společnosti Tesla investovat v Číně a vyzdvihla, že firma odolává výzvám, aby se od Číny distancovala a aby snižovala rizika ve vztahu k Číně.

Podle internetových stránek Tesly může každý megapack uložit více než 3,9 megawatthodin energie. To je dost pro zásobování zhruba 3600 domácností na dobu jedné hodiny. Megapacky jsou určené především pro energetické společnosti a komerční zařízení.

Čína jako světový lídr

Podobná úložiště nabývají na významu s nárůstem výroby elektřiny ze slunce a větru. Solární a větrné elektrárny vyrábějí elektřinu pouze za příznivých povětrnostních podmínek, proto je nutné tuto elektřinu skladovat na dobu, kdy ji budou potřebovat uživatelé. Čína je světovým lídrem v instalaci větrných a solárních kapacit, což z ní dělá významný trh pro skladování elektřiny.

Tesla v roce 2019 otevřela v Šanghaji továrnu na elektromobily a montuje tam auta určená pro trhy v Číně, Evropě i jinde v zahraničí. Tesla je dvojkou na rychle rostoucím čínském trhu s elektromobily, lídrem je místní automobilka BYD.

Zdroj: ČTK