ropa, OPEC, těžba ropy

Těžba ropy skupinou OPEC byla v srpnu nejvyšší od loňského dubna

Země sdružené v organizaci OPEC a jejich spojenci v čele s Ruskem odhadují, že napětí na ropném trhu přetrvá do konce roku a zásoby ropy zůstanou nízké do května 2022.

Objem těžby organizace OPEC v srpnu vystoupal na nejvyšší úroveň od loňského dubna. Jen samotný OPEC dodával na trh průměrně 26,93 milionu barelů denně, což je asi o 210 tisíc barelů denně více než v červenci. Objem ropy, kterou na trh dodal právě kartel OPEC se nepřetržitě zvyšoval (až na letošní únor) od loňského června.

Přesto na globálním trhu do určité míry přetrvává napětí s tím, jak posupně oživuje poptávka po ropě, přičemž nabídka nepatrně pokulhává. Projevuje se to nejen v růstu ceny ropy od loňských rekordních minim, ale i hlášenými poměrně nízkými zásobami ropy v zásobnících.

Tento stav bude podle odhadu skupiny OPEC+ přetrvávat nejméně do konce letošního roku a nízká zásoba ropy vytěžené a připravené k odběru bude až do května 2022. Cena ropy je v posledních týdnech poměrně rozkolísaná, neboť je citlivá na zprávy o průběhu pandemie koronaviru v souvislosti s šířící se variantou delta.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *