uhlík, emise, karbon, znečištění, CO2

Tuna uhlíku by měla být za 75 dolarů, navrhuje šéfka Mezinárodního měnového fondu

Pokud má svět odvrátit oteplení o více než 1,5 stupně do konce tohoto století, musí se globální cena uhlíku vyšplhat alespoň na 75 dolarů za tunu. Na mezinárodní klimatické konferenci v Egyptě to uvedla výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgieva.

Zelená transformace globální ekonomiky probíhá podle Georgievy příliš pomalu. Aby se investice do zelených technologií a obnovitelných zdrojů urychlily, musela by se výrazně zvýšit globální cena emisí skleníkových plynů. V případě uhlíku šéfka Mezinárodního měnového fondu hovoří o ceně nejméně 75 dolarů za tunu, a to do konce této dekády.

Ceny za tunu uhlíku nejsou globálně jednotné

Pokud se nám ceny uhlíku na takovou úroveň nepodaří dostat, jednoduše nedocílíme dostatečných pobídek pro byznys ani pro domácnosti, aby své chování změnily,“ uvedla Kristalina Georgieva. V některých zemích a regionech ale už cílové ceny uhlíku bylo dosaženo. Týká se to například Evropské unie. Naproti tomu v Kalifornii se cena pohybuje kolem 30 dolarů za tunu. „Problém je, že v některých zemích, a nejen těch chudých, je ocenění znečištění ovzduší příliš nízké,“ dodala šéfka MMF.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *