Turkey, Turkish lira

Turecká lira dál pokračuje v jízdě jako na houpačce. V pondělí opět ztratila vůči dolaru

Přes intervence v její prospěch je turecká lira stále asi o 35 procent slabší než před rokem a na svou hodnotu v polovině listopad ztrácí asi 12 procent. Tehdy se totiž turecká měna začala mohutně propadat.

Turecka lira má za sebou nejlepší týden za řadu posledních let. Mezi 20. a 24. prosincem vůči dolaru zpevnila téměř o 50 procent. Z velké části za to ale mohou masivní intervence turecké centrální banky, která na podporu liry vynaložila miliardy dolarů.

Jenže jakmile stát přestal dodávat turecké měně „steroidy“, ta se začala opět propadat. Jen během pondělí 27. prosince vůči dolaru oslabila o téměř osm procent. Turecká lira je tak stále asi o 12 procent slabší než v polovině listopadu, kdy začal její takřka volný pád. A na rok staré úrovně ztrácí kolem 35 procent.

Investoři se turecké měny začali zbavovat poté, co se ukázalo, že turecká centrální banka není politicky nezávislá. Na základě tlaku tureckého prezidenta Erdogana totiž v září snížila své základní úrokové sazby o pět procentních bodů, přestože turecká inflace vystoupala na více než 21 procent. Tempo zdražování má v Turecku ještě zrychlit, a to až ke 30 procentům na meziroční bázi.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.