uhlí, těžba

Vlády zemí G7 přestanou financovat projekty využívající uhlí

Zástupci sedmi zemí s největšími ekonomikami světa se shodli, že do konce roku přestanou s vládní finanční podporu uhelných projektů. Cílem je splnění klimatických závazků, které vyplývají z Pařížské dohody.

Skupina zemí G7 vydala komuniké, v němž se vlády zříkají jakékoli finanční podpory mezinárodních investic do uhelných projektů. „Prohlašujeme, že podnikneme konkrétní kroky k absolutnímu ukončení přímé vládní podpory mezinárodních projektů na výrobu elektřiny z uhlí, a to do roku 2021,“ stojí v dokumentu, který cituje agentura Reuters. Zastavení vládní podpory se týká nejen investic, ale i například exportního financování nebo podpory obchodu jako takového. Klíčovým faktorem přitom bylo zapojení do dohody také Japonska.

Země se také dohodly, že budou spolupracovat s dalšími globálními partnery na urychlení rozvoje dopravních prostředků s nulovými emisemi skleníkových plynů nebo na dekarbonizaci energetického sektoru nejpozději v průběhu 30. let tohoto století. Cílem je také naprostý odklon od financování mezinárodních projektů v oblasti fosilních zdrojů jako celku. Uhlí je tedy pouze první krok na této cestě. Skupina G7 také chce vyvíjet tlak na Čínu, aby se vydala podobnou cestou.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.