TikTok logo, žaloba, Montana

Žaloba TikToku ve státu Montana proti zákonu, který ho zakazuje

Čínská společnost TikTok v pondělí v americké Montaně podala žalobu s cílem zrušit úplný zákaz stejnojmenné sociální sítě, který zdejší zákonodárci schválili v polovině dubna. Informuje o tom agentura AP, podle níž TikTok, jehož platforma proslula krátkými videi, tvrdí, že zákaz je v rozporu s americkou ústavou, která zaručuje svobodu projevu. Montana je prvním americkým státem, který přistoupil k úplnému zákazu čínské sociální sítě. Začít platit má od příštího roku.

Dubnové rozhodnutí zákonodárců, které ve středu svým podpisem stvrdil i guvernér Montany Greg Gianforte, už tehdy mluvčí TikToku Brooke Oberwetterová označila za „pokus o cenzurování hlasů Američanů“. Nyní v žalobě podané k federálnímu soudu ve městě Missoula společnost mimo jiné tvrdí, že americký stát nemá vůbec pravomoc přijímat rozhodnutí v otázkách národní bezpečnosti.

TikTok podává žalobu proti úplnému zákazu v Montaně a hájí svobodu projevu

Firma také zopakovala, že nesdílela a nebude sdílet data amerických uživatelů s čínskou vládou, čehož se řada amerických politiků obává i z toho důvodu, že zákony asijské mocnosti čínským firmám nařizují sdílet data s vládou pro účely, které vláda považuje za související s národní bezpečností.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti v Montaně Emily Flowerová uvedla, že resort žalobu očekával a je připraven jí čelit.

Obavy z čínské špionáže vedou k omezení používání TikToku ve státech Five Eyes a Evropské unii

Už nyní v Montaně, tak jako téměř v polovině všech 50 amerických států, platí omezení, že aplikaci nesmí nikdo z obav z čínské špionáže využívat na zařízeních vlastněných vládou.

Používání aplikace TikTok na vládních zařízeních se rozhodly zakázat i všechny státy takzvané aliance Five Eyes, která sdružuje rozvědky USA, Británie, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Obdobný krok ohlásily Belgie, Francie i Evropská Komise. V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *