Westinghouse rozšířil kontrakt na dodávku reaktorů na Ukrajinu

Americký průmyslový koncern Westinghouse podepsal s Ukrajinou dohodu na dodávku dalších reaktorů pro tamní jaderné elektrárny. Vyrobí jich tak celkem sedmnáct.

Westinghouse nově dodá na Ukrajinu další dva reaktory. Tentokrát jde o reaktory typu VVER-440 pro Rovenskou jadernou elektrárnu. Již dříve Ukrajina s Westinghousem podepsala dohodu na dodávku patnácti reaktorů typu VVER-1000, z nichž už šest míří na Ukrajinu. Další by měl Westinghouse dodat v příštím roce. Dodatečný kontrakt za ukrajinskou stranu podepsala společnost Energoatom, jejíž celý název zní Národní společnost vyrábějící jadernou energii.

Obě strany dále podepsaly prohlášení o záměru, který se týká prozkoumání lokalizace výroby komponent palivových kazet. „Touto významnou dohodou dále rozšiřujeme náš závazek k ukrajinské energetické bezpečnosti a zaměřujeme se na další zlepšování její jaderné flotily,“ uvedl generální ředitel společnosti Westinghouse Patrick Fragman.

Zájmem Kyjeva je totiž úplné zbavení se závislosti na dodávkách energie z Ruska, včetně jaderného paliva. Rusko-ukrajinské vztahy se ocitly na bodu mrazu v roce 2014 poté, co Moskva anektovala ukrajinský poloostrov Krym.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *