Americký dolar mírně ztratil vůči libře i euru s tím, jak se dohoda o brexitu přiblížila

Dolar oslabil poprvé po třech po sobě jdoucích obchodních dnech, kdy si připisoval zisky. Může za to optimismus kolem dohody mezi Evropskou unií a Velkou Británií o uspořádání budoucích vztahů poté, co ostrovní království nadobro Unii opustí.

Americkému dolaru nepomohlo ani přiblížení schválení fiskálního balíčku, který by měl nejsilnější ekonomice světa pomoci. Přestože Velká Británie a Evropská unie s největší pravděpodobností vstoupí do roku 2021 bez dohody, není vyloučeno, že jí bude dosaženo v poměrně krátké době po Novém roce.

Index dolaru vůči ostatním světovým měnám oslabil o desetinu procenta. Euro ale vůči dolaru získalo dokonce 0,2 procenta. Dolar v dosavadním průběhu roku 2020 ztratil už více než šest procent své hodnoty. Nepomáhá mu především mimořádně uvolněná politika Federálního rezervního systému, která způsobuje, že se do finančního systému dostává bezprecedentní množství dodatečné měny. Odhaduje se, že z celkového přírůstu peněžní zásoby připadá téměř 40 procent právě na letošní rok. A je pravděpodobné, že uvolněná měnová politika Fedu bude pokračovat přinejmenším v prvních několika měsících roku 2021, takže tlak na dolar zřejmě jen tak nezeslábne.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *