zavřeno, krach, konec

V lednu v ČR zaniklo 1336 firem, nejvíce od roku 1993

V lednu v ČR zaniklo 1336 firem, což je o pět procent více než v lednu 2020. Zároveň vzniklo 2413 společností, o 11 procent méně než na začátku minulého roku. Zatímco z pohledu nově vzniklých společností šlo o nejslabší začátek roku za pět let, u statistiky počtu zaniklých firem to bylo nejvyšší lednové číslo od roku 1993. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Na začátku letošního roku v zásadě pouze pokračoval negativní trend z poslední doby, která je charakteristická klesajícím zájmem lidí o podnikání, ať už jde o zakládání nových společností nebo živností, a naopak zvýšeným počtem rušených firem a přerušovaných živností,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Vliv aktuální situace je vidět především na výrazném meziročním propadu nově vzniklých společností. Počet nových firem byl v lednu o 174 nižší než v prosinci a o 295 nižší než na začátku roku 2020. Počet nových společností dosáhl svého maxima v roce 2017 a od té doby se mírně snižoval, což platí i pro lednová čísla. V předešlých letech ale vždy klesal meziročně pouze o jednotky procent, zatímco letos o více než desetinu, dodala Kameníčková.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *