dolar, měna, peníze

Dolar prudce posílil po nečekaném listopadovém růstu služeb ve Spojených státech

Index nákupních manažerů ve službách v USA se v listopadu zvýšil z 54,4 na 56,5 bodu. Sektor služeb tak zůstává odolný tváří v tvář růstu úrokových sazeb. Lepší než očekávaná data ale mohou znamenat výraznější zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou.

Americký sektor služeb je imunní vůči hospodářské krizi

Listopadový index nákupních manažerů ve službách v USA naznačuje, že sektor služeb je mimořádně odolný vůči probíhajícímu hospodářskému útlumu a růstu úrokových sazeb. Ekonomové, kterých se dotazovala agentura Reuters, očekávali pokles indexu nákupních manažerů ve službách z říjnových 54,4 na listopadových 53,1 bodu. Index byl však nakonec vyšší o 3,4 bodu.

USA by se mohly vyhnout recesi

Lepší než očekávané výsledky zvýšily optimismus a očekávání, že americká ekonomika se možná dokáže vyhnout v příštím roce recesi. Namísto toho může pouze dojít ke snížení tempa růstu HDP. Nejistotou ale zůstává konečná výše úrokových sazeb. Právě na jejich další prudší růst sázejí investoři, kteří zprávu o nárůstu indexu nákupních manažerů čtou jako důvod Fedu pro razantnější zvýšení sazeb, než doposud deklaroval. Dolar v reakci zpevnil vůči euru, jenu i britské libře.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *