obchod

Globální obchodní aktivita je na rekordní úrovni, hlásí barometr WTO

Světový obchod pokračuje v robustním oživení po covidovém šoku. Vyplývá to z indexu Goods Trade Barometer Světové obchodní organizace. Ukazatel s přehledem překonal úrovně, na kterých se nacházel před propuknutím koronavirové krize.

Goods Trade Barometer v červenci vystoupal na hodnotu 110,4 bodu, což je nejvyšší úroveň v historii měření, které započalo před pěti lety. Meziročně je výše o více než 20 bodů. Vůbec nejvyšší aktivitu zaznamenala letecká nákladní doprava (114 bodů), dále obchod s elektronickými komponentami (112,4) a námořní kontejnerová doprava (110,8).

Klíčová úroveň barometru je 100. Pokud se se jeho aktuální hodnota nachází nad 100, signalizuje to expanzi mezinárodního obchodu, v opačném případě jde o vývoj pod dlouhodobým trendem a naznačuje spíše obchodní útlum.

V současné době se Goods Trade Barometer konstruovaný Světovou obchodní organizací nachází přibližně osm bodů nad předcovidovou úrovní. Dosud nejvyšší hodnotu nabyl na začátku roku 2018, a to mírně nad 105 body. Objem mezinárodního obchodu se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil meziročně o 5,7 procenta. V posledním kvartále roku 2020 to bylo jen 0,7 procenta, vyplývá ze statistik WTO.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.