Trh očekává, že Powellovy výroky naznačí uvolňování měnové politiky

Japonský akciový index Nikkei 225 poprvé uzavřel nad hranicí 41.000 bodů

Japonské akcie pokračují ve výstupech na další rekordy, jejich hlavní index Nikkei 225 dnes vzrostl o 1,96 procenta na 41.580,17 bodu. Poprvé za dobu své existence tak uzavřel nad hranicí 41.000 bodů. Předtím se vyšplhal až na průběžné maximum 41.769,35 bodu. Od začátku letošního roku si připisuje přes 24 procent, ukazují údaje serveru CNBC.

Zásluhu má také oslabený Jen

Japonské akcie těží z příznivé nálady na akciových trzích ve Spojených státech. K zájmu zahraničních investorů o japonské akcie navíc přispívá slabý kurz japonského jenu, upozornila agentura AP.

K dnešnímu růstu velkou měrou přispěly podniky působící v polovodičovém průmyslu. Akcie dodavatele zařízení pro výrobu čipů Tokyo Electron si připsaly 3,8 procenta, akcie dodavatele zařízení pro testování čipů Advantest pak zpevnily o 4,1 procenta.

Další očekávání

Investoři nyní čekají na dnešní vystoupení šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella v bankovním výboru Senátu. Doufají, že si díky jeho slovům budou moci učinit lepší představu o budoucím vývoji úrokových sazeb ve Spojených státech.

„Trh očekává, že Powellovy výroky naznačí uvolňování měnové politiky,“ uvedl analytik Takehiko Masuzawa ze společnosti Phillip Securities Japan. Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v pondělí uzavřely na dalších rekordech, k jejich růstu přispívají vyhlídky na snižování úroků v USA.

Zdroj: ČTK